Úprava bytu v Brně – Masarykově čtvrti

autoři: TRANSAT architekti - Petr Všetečka, Alena Všetečková
projekt: 2007
realizace: Slezský kámen, a.s., Stolařství Aleš Střelec Brno, 2007-2008
foto: Studio Toast, Transat

Byt je součástí prvorepublikové zástavby východních svahů tzv. úřednické čtvrti. Dispozice 3+1 o celkové ploše 91m2 je dvěma velkými pokoji orientována na severovýchod do klidné ulice, kuchyní a ložnicí s balkónem pak na jihozápad do zahrady. Cílem úpravy bytu byla v jeho severovýchodní části možnost občasného rozdělení největší místnosti na dva pokoje – dětský a pracovnu, v jihozápadní části bytu pak rozšíření kuchyně o jídelní kout s možností průchodu do sousední ložnice. V prvním případě byla vytvořena čtyřdílná lehká stěna, umožňující díky dvěma posuvným a jednomu otočnému dílu modelovat místnost podle potřeby na dva méně či více oddělené pokoje. Ve druhém případě byla do otvoru mezi kuchyní a ložnicí vložena nika – jídelní kout, který je ze strany ložnice pojat jako „skříň“ se zrcadly. Ta jsou součástí skrytých dveří bez klik, otvíravých pouze ze strany ložnice. Nika má dřevěnou konstrukci vyplněnou zvukovou izolací, opláštěná je dýhovanou laťovkou, ze strany kuchyně korkovým linoleem. Součástí úpravy je zařízení kuchyně s deskou a obkladem ze supíkovického mramoru.

Kromě vestavných kusů nábytku byly pro byt navrženy další atypické kusy: psací stůl s pojízdnými kontejnery, komoda na prádlo a postele. Rámy postelí jsou spojovány pomocí dřevěných čepů, zcela bez použití kovu.

Fasády domu byly zatepleny a opatřeny brizolitovou omítkou v původním členění. Okna jsou postupně repasována s vložením dvojskel do vnějších křídel.