Vojenský pantheon a úprava Hrobu neznámého vojína v Národním památníku na Vítkově

autoři: TRANSAT architekti - Petr Všetečka
spolupráce: Zdeněk Macháček (typografie), Karel Menšík
adresa: U památníku 1900, Praha
projekt: 2009 - 2010
realizace: 2010 - 2011
foto: Studio Toast, Transat

O úpravě Hrobu neznámého vojína rozhodla Vláda České republiky svým usnesením z 20. 7. 2009. Novou částí a vstupním předprostorem hrobu je Vojenský pantheon. Ten je tvořen novými výtvarně-architektonickými díly s přesně daným obsahově-symbolickým posláním: vojenskými přísahami, vojenskými prapory a připomínkou významných bojišť a památných válečných míst.

Vojenské přísahy z let 1914 - 1993 jsou provedeny v podobě čtveřice bronzových horizontál, volně evokujících hlavně na lafetách, zároveň ale i svitky písma.

Čtyři skupiny praporů československých a českých vojenských jednotek z období 1. světové války, 1. republiky, 2. světové války a současnosti jsou podle období daných přísahami vyvěšeny nad nimi a opřeny do subtilních konzol vsazených do spár kamenného obkladu.

Připomínkou významných bojišť a památných válečných míst od první světové války do současnosti je vertikála sloupu obsahující chronologicky navrstvené prsti z těchto míst - na kovový dřík jsou navlečeny bronzové „mísy“ s prstěmi, jejichž vnější líc tvoří sklo

Poznámka
Projekt stavební obnovy prostoru Hrobu neznámého vojína a projekt změny jeho původně otevřeného předprostoru na prostor pro pantheon zpracoval Projektový ateliér pro architekturu a pozemní stavby spol. s r.o.