Interiér a zahrada rodinného domu v Brně - Líšni

autoři: TRANSAT architekti – Petr Všetečka, Alena Všetečková
spolupráce na projektu zahrady: Marie Krouparová-Nebojsová
výtvarná díla: Zdeněk Macháček
projekt: 1997 - 1999
realizace: Truhlářství Krček Velatice, Stolařství Aleš Střelec a Ivan Slabina Brno, 1997 - 1999
foto: Studio Toast

Dům odráží českou realitu devadesátých let dvacátého století: jeho majitel byl spolu s mnoha sousedy podveden developerskou firmou, která domy nabízela postavit „na klíč“, aniž by ovšem svým klientům sdělila, že pro mnohé z nich půjde o „klíč“ k pouhé hrubé stavbě.

Interiér si po této zkušenosti majitel nechal navrhnout na míru, a to včetně vnitřních dveří, obkladů a veškerého mobiliáře. Určitá masivnost či rustikalita interiérového vybavení je reakcí architektů na realitu postaveného domu. Věrohodnost zvolených tvarů podpořilo poctivé řemeslné a materiálové provedení interiéru – vše je provedeno z masivního dřeva a niklovaného kovu. Důležitým momentem byla schopnost a chuť stavebníka technicky domýšlet a realizovat řadu náročných detailů.

V návrhu zahrady jsme smiřovali dům s jeho prostředím: zahrada je pojata jako svažitá louka s několika ovocnými stromy, rozáriem a zeleninovou zahrádkou, oplocením v podobě živého plotu z listnatých keřů a s platanem nad rozcestím, jako výrazným orientačním bodem nové zástavby.